Pon - Ned: 00h - 24h

Lokalizacija:

Minimalni tehnički uslovi za opremanje ugostiteljskog objekta

Minimalni tehnički uslovi za opremanje ugostiteljskog objekta

Opšti minimalni tehnički uslovi definišu standarde uređivanja i opremanja ugostiteljskog objekta

 

Svi neophodni uslovi, vrste i načini obavljanja ugostiteljske delatnosti definisani su:

Zakonom o ugostiteljstvu ("Sl. glasnik RS", br. 17/2019). 

Ovim krovnim aktom uređeni su osnovni postulati ugostiteljstva, klasifikacija, kao i prava i obaveze ugostitelja i korisnika njihovih usluga u najširem smislu.

Preciznija i detaljnija razrada konkretnih minimalni tehničkih uslova, normi i standarda, dati su kroz:

Pravilnik o uslovima i načinu obavljanja ugostiteljske delatnosti, načinu pružanja ugostiteljskih usluga, razvrstavanju ugostiteljskih objekata i minimalno tehničkim uslovima za uređenje i opremanje ugostiteljskih objekata ("Sl. glasnik RS", br. 48/2012 i 58/2016) – u daljem tekstu Pravilnik.

Savetujemo svakome ko namerava da počne ili se već bavi ugostiteljstvom, da se obavezno upozna sa sadržajem ovih dokumenata.

Najosnovnija podela ugostiteljskih objekata

Prema vrsti ugostiteljskih usluga koje se pružaju korisnicima, Zakon o ugostiteljstvu, članom 17, pravi jasnu podelu ugostiteljskih objekata na dve osnovne kategorije i to:

  1. ugostiteljski objekat za smeštaj, u okviru kojih se pružaju usluge smeštaja, pripremanja i usluživanja hrane, pića i napitaka, druge usluge uobičajene u ugostiteljstvu ili samo usluge smeštaja.
    Vrste ugostiteljskog objekta za smeštaj su: hotel i podvrste hotela, motel, turističko naselje i podvrsta turističkog naselja, pansion, kamp, kampiralište, hostel, prenoćište, konačište, botel, kuća, apartman, soba, seosko turističko domaćinstvo, lovačka vila, lovački dom, lovačka kuća i lovačka koliba, kao i drugi objekti za pružanje usluga smeštaja.

  2. ugostiteljski objekat za ishranu, piće i napitke, gde se pripremaju i uslužuju topla i hladna jela i napici, toče i služe alkoholna i bezalkoholna pića.
    Vrste ugostiteljskog objekta za ishranu, piće i napitke su restoran, taverna, kafana, bar, picerija, gril, pečenjara, pivnica, konoba, čarda, krčma, gostionica, kafe-poslastičarnica, bife, bistro, palačinkarnica, objekat brze hrane, ketering objekat, pab, kafe i drugi objekti.

Ugostiteljska delatnost može se obavljati i u pokretnom ugostiteljskom objektu, pod uslovima i na način propisan ovim zakonom i propisima donetim na osnovu ovog zakona.

Ugostiteljska delatnost može se obavljati povremeno na sajmovima, vašarima, prigodnim proslavama i na drugim javnim manifestacijama, a najduže 30 dana pod uslovima i na način propisan ovim zakonom i propisima donetim na osnovu ovog zakona.

 

Fokus ovog teksta je o minimalnim uslovima za restorane, kafiće...

 

Kako su restorani i kafići najčešća i najbrojnija vrsta ugostiteljskih objekta, opredelili smo se da ovaj tekst  posvetimo njima odnosno da tumačenje akata bude sagledano kroz prizmu ugostiteljskih objekata za ishranu, piće i napitke.

Kako bi vam bar delimično olakšali posao, skrenućemo vam pažnju na najelementarnije stvari iz Pravilnika koje se odnose na ispunjavanje minimalnih tehničkih uslova, jer je to nešto što u praksi najviše utiče na uređenje, opremanje i poslovanje nekog ugostiteljskog objekta

Ti uslovi su Pravilnikom razvrstani i podeljeni u više grupacija i to:

  • Opšti minimalni tehnički uslovi za uređenje i opremanje ugostiteljskih objekata (članovi 21 - 35)

  • Posebni minimalni tehnički uslovi za ugostiteljske objekte za ishranu i piće (članovi 36 i 37)

  • Ekonomsko-tehnički deo ugostiteljskih objekata za ishranu i piće (članovi 38 -52)

  • Kuhinjski blok ugostiteljskih objekata za ishranu i piće

  • Pomoćne prostorije i servisno-tehničke prostorije ugostiteljskih objekata za ishranu i piće

  • Uslužni deo ugostiteljskog objekta za ishranu i piće (članovi 53 - 65)

  • Prostorija odnosno prostor za usluživanje

  • Toaleti za goste

  • Posebni uslovi za ugostiteljske objekte za ishranu i piće koji usluživanje vrše u originalnoj ambalaži ili u ambalaži za jednokratnu upotrebu preko natkrivenog šaltera ili pulta (član 66)

  • Posebni uslovi za ugostiteljske objekte za ishranu i piće za povremeno pružanje ugostiteljskih usluga na sajmovima, vašarima i drugim javnim manifestacijama i za pokretne objekte (članovi 67 -70)

Probaćemo da vas uvedemo u temu po svakoj od ovih kategorija.


Opšti minimalni tehnički uslovi za uređenje i opremanje ugostiteljskih objekata

Pravilnik se ovim uslovima bavi u članovima 21 - 35. Tu su definisani svi kriterijumi koje mora da ispuni jedan ugostiteljski objekat. Dosta toga se odnosi na samo uređenje i opremanje objekta koje prethodi otvaranju, pa je jako važno da se sa tim upoznate u najranijim fazama vašeg projekta. Neki standardi iz ovog dela Pravilnika se u današnje vreme podrazumevaju i lako ispunjavaju, ali obratite pažnju i na specifikume koji vam možda nisu odmah pali na pamet. 

Konkretno, ovde se definišu struja, voda, kanalizacija, telefonija, prostorije, funkcionalnost, komfor i bezbednost osoblja i gostiju...

Deo Pravilnika koji definiše ovu oblast možete pogledati ovde

 

Posebni minimalni tehnički uslovi za ugostiteljske objekte za ishranu i piće

I ovi uslovi se odnose na sve ugostiteljske objekte, osim ako Pravilnikom nije drugačije regulisano. Kroz njih se naglašava razlika u strukturi objekata između onih u kojima se priprema i uslužuje hrana i onih u kojima se to ne radi. Ne treba posebno isticati da ugostiteljski objekti sa kuhinjom imaju ispred sebe mnogo složeniji i zahtevniji zadatak, ali i daleko veću poslovnu priliku.

Deo Pravilnika koji definiše ovu oblast možete pogledati ovde


Ekonomsko-tehnički deo ugostiteljskih objekata za ishranu i piće

Ovaj deo Pravilnika se, članovima 38 - 52, bliže bavi definisanjem uslova vezanih za kuhinjske i pomoćne prostorije.

Kuhinjski blok ugostiteljskih objekata za ishranu i piće, zbog važnosti i osetljivosti te problematike detaljno je razmatran i posvećen mu je dobar deo Pravilnika. Standardi su postavljeni relativno visoko, ali to je i u skladu sa težnjom zakonodavca da se rizici pružanja ove vrste usluga svedu na minimum.

Pomoćne prostorije i servisno-tehničke prostorije ugostiteljskih objekata za ishranu i piće, pre svega imaju namenu da se na adekvatan način reše sanitarne, higijenske i druge potrebe zaposlenih.

Deo Pravilnika koji definiše ovu oblast možete pogledati ovde

 

Uslužni deo ugostiteljskog objekta za ishranu i piće

Samo posluživanje hranom, pićem i napicima, može se obavljati u prostorijama i prostoru namenjenim za to, ali i u prostoru za usluživanje u okviru otvorenog dela objekta (terase, bašte).

Na prostoriju odnosno prostor za usluživanje, odnosi se dosta članova ovog Pravilnika, jer se time jasno i detaljno definišu standardi koje mora da ispuni svaki ugostiteljski objekat (od podova, garderoba, pa sve do stolnjaka).

Toaleti za goste su posebna i veoma važna tema za higijenju svakog ugostiteljskog objekta. Zato se ovaj Pravilnik detaljno bavi i standardima koje ovi delovi objekta moraju da zadovolje. 

Deo Pravilnika koji definiše ovu oblast možete pogledati ovde

Posebni uslovi za ugostiteljske objekte za ishranu i piće koji usluživanje vrše u originalnoj ambalaži ili u ambalaži za jednokratnu upotrebu preko natkrivenog šaltera ili pulta

Pravilnik jasno determiniše minimalne tehničke i sanitarne preduslove za obavljanje ovakvog tipa ugostiteljskih usluga.

Deo Pravilnika koji definiše ovu oblast možete pogledati ovde

 

Posebni uslovi za ugostiteljske objekte za ishranu i piće za povremeno pružanje ugostiteljskih usluga na sajmovima, vašarima i drugim javnim manifestacijama i za pokretne objekte

U ovom delu pravilnika definisani su minimalni preduslovi koje moraju da zadovolje ugostiteljski objekti koji povremeno pružaju usluge (obično je vezano za određene manifestacije, sajmove...), kao i uslovi koji se odnose na pokretne objekte.

Deo Pravilnika koji definiše ovu oblast možete pogledati ovde


Akta lokalnih samouprava koja regulišu poslovanje ugostiteljskih objekata

U zavisnosti od toga gde otvarate vaš objekat, mogu da važe i drugačija akta lokalnih samouprava koja direktno definišu neka pravila rada ugostiteljskih objekata. 

Ovakvim aktima mogu biti obuhvaćena ograničenja u smislu definisanja radnog vremena (pogotovu u večernjim satima), upotreba roštilja, nivoa buke i dosta toga još. Zato je jako važno da se i o tome informišete pre nego što se upustite u ceo projekat.

Ne odustajte

Iako na prvi pogled sve ovo može da vas zbuni i zaplaši - ne brinite. Mnogi ugostitelji su već prošli kroz ovaj lavirint propisa i standarda i sada uspešno vode svoje objekte. Većinu stvari bi ste vi i sami uradili, čak i da nije zakonski propisan standard. 

Koliko god vama na prvi pogled sve ovo delovalo zahtevno u svakom smislu, verujte da će se u sutrašnjem poslovanju dosta toga ispostaviti kao neophodno i opravdano. Da ne spominjemo distinkciju između prave i kvalitetne konkurencije i one druge. Zato, samo hrabro i napred!