Pon - Ned: 00h - 24h

Lokalizacija:

Elektronska fiskalizacija

Elektronska fiskalizacija

Sve što treba da znate o elektronskoj fiskalizaciji (eFiskalizaciji)

 

Elektronska fiskalizacija (eFiskalizacija) predstavlja potpuno nov i moderan način izdavanja fiskalnih računa za promet roba i usluga. Suština je u tome da se sada, nezavisno od načina plaćanja, fiskalizacija vrši potpuno digitalno - u direktnoj komunikaciji sa serverima nadležnih institucija (Poreske uprave). Ovo podrazumeva značajne promene i na strani Poreske uprave, ali i na strani obveznika fiskalizacije. Pre svega u smislu opremanja svojih poslovnih prostorija potrebnom opremom (i softverom).

Nema više fisklanih kasa u Zakonu

Fiskalna kasa kao pojam ne postoji više u novom Zakonu o fiskalizaciji (donet 2022. godine). Ovaj nekad nezamenljiv uređaj polako odlazi u istoriju, a zamenjuju ih Elektronski Fiskalni Uređaj (EFU) pomoću kojeg se danas izdaju fiskalni računi.

U skladu sa važećim Zakonom o fiskalizaciji, ako u sklopu svog poslovanja, zakonski morate da izdajete fiskalne račune za izvršen promet roba ili usluga, podrazumeva se da prvo treba da prođete kroz proces elektronske fiskalizacije (eFiskalizacija). 

U praksi ovo znači da je neophodno da ispoštujete propisane preduslove i prođete sve definisane korake. Pokušaćemo da Vam kroz ovaj tekst pojasnimo i približimo sve na ovu temu. 

Dobra vest je da je država uvažila i mnoga napredna rešenja na temu fiskalizacije, koja Vam ujedno daju šansu da digitalizujete kompletno poslovanje i iskoristite sve benefite uvođenja takvog modernog IT rešenja. Sada možete da nabavite softver kojim ćete ne samo rešiti sve u vezi efiskalizacije, već ćete preko njega moći kompletno da vodite i upravljate svojim poslovanjem. Ali, krenimo redom.


Ko je obveznik elektronske fiskalizacije?

U Srbiji je na snazi Zakon o fiskalizaciji ("Sl. glasnik RS", br. 153/2020, 96/2021 i 138/2022). Njime je precizno definisano ko sve podleže fiskalizaciji. Prenosimo integralno sa sajta Poreske uprave Republike Srbije.

Obveznik fiskalizacije je prema Zakonu o fiskalizaciji („Službeni glasnik RS“, broj 153/20 i i 96/2021) svaki obveznik poreza na prihode od samostalne delatnosti u smislu zakona kojim se uređuje porez na dohodak građana i svaki obveznik poreza na dobit pravnih lica u smislu zakona kojim se uređuje porez na dobit pravnih lica, koji vrši promet na malo. Takođe, obveznik fiskalizacije dužan je da u trenutku prometa na malo, uključujući i primljeni avans za budući promet na malo, izda fiskalni račun korišćenjem elektronskog fiskalnog uređaja. Promet na malo je svaki izvršen promet dobara i pružanje usluga fizičkim licima, kao i svaki promet dobara i usluga u maloprodajnim objektima, nezavisno od toga da li je korisnik fizičko lice, pravno lice ili preduzetnik, uključujući i promet izvršen putem samonaplatnih uređaja - automata. Uredbom o određivanju delatnosti kod čijeg obavljanja ne postoji obaveza evidentiranja prometa na malo preko elektronskog fiskalnog uređaja, koja je u primeni od 1.1.2022.godine, navedene su delatnosti na koje se ne odnosi obaveza evidentiranja prometa preko elektronskog fiskalnog uređaja.

U prevodu, ako se bavite prometom roba i usluga na malo, postoji velika šansa da ste obveznik fiskalizacije – osim ako niste posebnom Uredbom izuzeti.

Obavezni preduslovi elektronske fiskalizacije

Radi lakšeg sagledavanja, ceo proces stvaranja preduslova za eFiskalizaciju se može podeliti na više celina. Svaka od njih ima svoje specifičnosti. Zato ćemo ih detaljno razmotriti. Generalno, obaveze oko elektronske fiskalizacije mogu se podeliti na sledeće korake:

  1. Izaberite partnera za eFiskalizaciju i preko njega obezbediti neophodnu POS opremu i softver 
  2. Sprovedite sve digitalne prijave i procedure na sajtovima nadležnih državnih organa
  3. Obezbediti stabilnu konekciju sa serverima Poreske uprave RS

Svaki od ovih koraka ćemo razmotriti pojedinačno.

1. Najvažniji korak – izbor partnera za eFiskalizaciju

Ovo je sigurno najvažniji i najosetljiviji korak. eFiskalizacija je mnogo više od kupovine POS opreme i softvera. Ona bukvalno čini temelj Vašeg digitalnog poslovanja i može u značajnoj meri uticati na performanse Vašeg biznisa. 

Softveri i oprema moraju biti licencirani od strane nadležnih državnih organa i morate imati podršku i kasnije u radu (u smislu bilo koje promene propisa na temu fiskalizacije ili PDV). Državni organi ovoj temi pristupaju sa nultom tolerancijom, zato nema prostora za amaterizam i eksperimentisanja.

SAVET: Izaberite iskusne profesionalce za partnere i sve ostalo će biti lako. Važi i obrnuto.


Na tržištu postoji pregršt firmi različitog kvaliteta koji se bave ovim poslom. Ozbiljnije igrače ćete prepoznati po tome što nude kompletnu uslugu – od projektovanja kapaciteta, izbora POS uređaja i softvera, instalacije, obuke, tehničke podrške 24/7... Sve firme koje su godinama u vrhu ove branše, vode računa da ne ugroze svoju reputaciju i zato sarađuju samo sa kvalitetnim proizvođačima POS uređaja. Zato se fokusirajte na kvalitete partnera, a ne opreme. 

Veoma interesantan biznis model, koji je dosta zastupljen u svetu, a od skora postoji i kod nas je iznajmljivanje POS opreme i softvera. Reč je o modelu saradnje, gde svu opremu i softver koji su Vam potrebni ne kupujete odmah na startu poslovanja, već te troškove delite na rate i dislocirate u budućnost, kada Vam se i prihodi ustale. Ovo je sjajna stvar za svaki početak poslovanja, ali je problem što su samo retki partneri u stanju da nude ovakav vid saradnje (pogledajte primer iznajmljivanja opreme preko Sky POS-a).


2. Sprovesti potrebne prijave i procedure za eFiskalizaciju


Postoji čitav niz prijava i procedura koje je neophodno sprovesti prilikom eFiskalizacije. To se uglavnom radi preko sajta nadležnih državnih organa, za svako prodajno mesto. Sjajno je što se sve može uraditi bez odlaska na šaltere, ali procedura nije sasvim trivijalna. 

SAVET: Zahtevajte od partnera za eFiskalizaciju da Vam aktivno pomogne prolazak kroz ceo ovaj proces


3. Obezbediti komunikaciju sa serverima Poreske uprave RS (tzv internet) 


Ceo ovaj sistem je zamišljen tako da Vaša POS oprema bude u permanentnoj komunikaciji sa serverima Poreske uprave RS. Za to je neophodan kvalitetan i pouzdan internet, ali danas to nije veliki izazov. 

SAVET: Zahtevajte od partnera za efiskalizaciju da POS oprema i softver budu u mogućnosti da funkcionišu i u uslovima privremenog prekida u komunikaciji, kako ne biste zaustavljali svoje poslovanje u takvim okolnostima.


Digitalni formulari za eFiskalizaciju – korak po korak

Put do kompletiranja procesa eFiskalizacije vodi preko elektronskog popunjavanja više obrazaca i formi na sajtovima državnih organa Republike Srbije. Sjajno je to što ne morate da obilazite šaltere, ali za prosečnog digitalnog korisnika procedura ume da bude izazovana, zahteva baratanje kvalifikovanim digitalnim sertifikatom... Zato smo Vam i savetovali da se u ovom delu oslonite na Vašeg partnera za proces eFiskalizacije (ili eventualno dobro edukovanog knjigovođu). Krenimo redom:

Korak 1. PGJO prijava 

Pre svega, ako to već niste uradili, morate podneti - Prijavu sa podacima za generisanje jedinstvene oznake poslovnog prostora i poslovne prostorije (PGJO). To se radi elektronskim putem, na portalu еPorezi (https://eporezi.purs.gov.rs). Primenjene su visoke bezbedonosne mera autentifikacije, što je i normalno sa stanovišta osetljivosti podataka. U okviru ove prijave, popunjavaju se svi podaci koje nadlažena Poreska uprava zahteva da ima o Vašem poslovnom prostoru odnosno o poslovnim prostorijama.

Za svaku uspešno podnetu prijavu PGJO, obveznik fiskalizacije će dobiti obaveštenje u sekciji – Poresko sanduče. 

Ako imate više prodajnih mesta, pregled svih do sada prijavljenih poslovnih prostora i poslovnih prostorija, može se videti izborom opcije – Lista poslovnih prostora.

Brisanje poslovnog prostora i poslovne prostorije iz registra se takođe vrši ovde. Ako iz bilo kojih razloga treba da obrišete neke od unetih podataka za poslovni prostor, to se radi izborom odgovarajuće opcije - vrsta prijave (treba izabrati opciju 2 – Brisanje iz registra). Naravno, neophodno je popuniti i ostale tražene podatke u poljima i na kraju kliknuti na dugme  - Sačuvaj.

Detaljno uputstvo možete preuzeti na:

https://www.purs.gov.rs/sr/eFiskalizacija/korisnicka_uputstva/7668/korisnicko-uputstvo-za-dostavljanje-podataka-i-generisanje-jedinstvene-oznake-o-poslovnom-prostoru-i-poslovnim-prostorijama-elektronskim-putem.html

Korak 2. Prijava na elektronski servis za fiskalizaciju (EFS)

Nakon uspešne prijave PGJO, u Vaše poresko sanduče (na portalu ePorezi) biće poslato uputstvo za uvođenje u fiskalizaciju. Na portalu ePorezi, uz pomoć dobijene pozivne poruke prijavljujete se na elektronski servis za fiskalizaciju (EFS). Tako obveznik dolazi do sledećeg neophodnog koraka, a to je:

Korak 3. Zahtev za izdavanje bezbedonosnog elementa

Bezbedonosni element (BE), bilo da je u obliku fajla ili pametne kartice (a to zavisi od Vašeg biznis modela i opreme), predstavlja Vašu identifikaciju pred Poreskom upravom i nemoguća je fiskalizacija bez njega. 

Kada pristupite elektronskom servisu za fiskalizaciju (ESF), u okviru sekcije Administracija imate i opciju – Zahtev za izdavanje bezbedonosnog elementa. Ovde korisnik aplicira eletronski da mu poreska uprava izradi i izda bezbedonosni element. Naravno, on se vezuje za poslovni prostor/prostoriju koju ste uneli kroz PGJO. Može biti u različitim formatima, u zavisnosti od Vaših biznis potreba i opreme koju ćete koristiti za to. Sve to mora da se precizira kroz popunjavanje ovog zahteva. Nakon odobrene prijave, dobićete obaveštenje o tome u svom poreskom sandučiću.

Bezbedonosni elementi imaju svoj rok trajanja - 3 godine. Nakon toga oni moraju biti zamenjeni. Na istom ovom mestu imate i opciju – Zahtev za obnovu. Bez ovoga nećete biti moguće izdavanje fiskalnih računa.

Ako izgubite ili oštetite bezbedonosni element, na isti ovaj način podnosite zahtev za izdavanje novog.

Kompletno uputstvo za popunjavanje zahteva za izdavanje bezbedonosnog elementa imate ovde.

Korak 4. Preuzimanje bezbedonosnog elementa


Ako ste izabrali bezbedonosni element u vidu pametne kartice, autorizovana osoba koju ste Vi odredili dobija obaveštenje o tome da je element personalizovan i završen. To znači da ga možete podići u nadležnoj filijali Poreske uprave.

Ako ste izabrali BE u vidu fajla, naravno, biće u Vašem poreskom sandučetu. Zajedno sa njim, stići će i odgovarajuće instrukcije za preuzimanje.

Korak 5. Povezivanje sa Poreskom upravom

Nakon preuzimanja bezbedonosnog elementa, u skladu sa opremom koju koristite, pristupa se njegovoj eksploataciji u smislu integracije i povezivanja sa Poreskom upravom. Bez obzira da li je u pitanju BE u obliku pametne kartice ili je u formi fajla, podrška partnera za elektronsku fiskalizaciju u ovom koraku je očekivana i značajna. Kada sistem profunkcioniše, vi ste završili proces eFiskalizacije i spremni ste za izdavanje fiskalnih računa.

Primer brze i lake eFiskalizacije – sa Sky POS-om

Sky POS stručni konsultanti imaju ogromno iskustvo iz oblasti poslovnih programa. Poslovima fiskalizacije bave se poslednjih desetak godina. Sky POS programi koji su neophodni za eFiskalizaciju su prošli verifikaciju i atestirani su od strane Poreske uprave

Sve je više maloprodajnih, ugostiteljskih, pekarskih i drugih objekata, koji su primenom Sky POS programa, prevazišli ne samo izazove u smislu eFiskalizacije, već sa njime upravljaju kompletnim poslovanjem u objektima.

Potrebno je samo da nas kontaktirate, a mi ćemo Vam pomoći kroz ceo proces elektronske fiskalizacije.